MÖBLER / Byråar, sekretärer / Skänk 5806039
*
nr 580 6039
Skänk
NK Nordiska Kompaniet 1930-tal, längd 140 cm, djup 48 cm, höjd 88 cm, märkt med metallskylt: ”NK R 40003 - C 7 1 2 38” och NK-märke i skåp, invändigt tre lådor och hyllor
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:23:45
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: buffé byrå byråar skänk tv-bänk
-
6080 Byrå
"Medevi", byrå ur Ikeas 1700-talssserie, sengustav..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:32
-
6474 Byrå
1940-tal, mahogny. Bredd: 60 cm, djup: 35 cm, höjd..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:04
-
6396 Byrå
2 lådor, rosa stenskiva, intarsia. Bredd: 68 cm, d..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:37
-
6069 Byrå
intarsia, stenskiva. Bredd: 86 cm, djup: 41 cm, hö..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:29
-
6478 Byrå
mahogny. Bredd: 40 cm, djup: 28 cm, höjd: 70 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:55
-
6030 Byrå
med stenskiva, sengustaviansk stil, tre lådor, mah..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:29
*
Skänk
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6039
Skänk
NK Nordiska Kompaniet 1930-tal, längd 140 cm, djup 48 cm, höjd 88 cm, märkt med metallskylt: ”NK R 40003 - C 7 1 2 38” och NK-märke i skåp, invändigt tre lådor och hyllor
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: buffé byrå byråar skänk tv-bänk
-
6080 Byrå
"Medevi", byrå ur Ikeas 1700-talssserie, sengustav..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:32 -
6474 Byrå
1940-tal, mahogny. Bredd: 60 cm, djup: 35 cm, höjd..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:04 -
6396 Byrå
2 lådor, rosa stenskiva, intarsia. Bredd: 68 cm, d..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:37
-
6069 Byrå
intarsia, stenskiva. Bredd: 86 cm, djup: 41 cm, hö..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:29 -
6478 Byrå
mahogny. Bredd: 40 cm, djup: 28 cm, höjd: 70 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:55 -
6030 Byrå
med stenskiva, sengustaviansk stil, tre lådor, mah..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:29



